از دوستي با بخيل بپرهيز، زيرا آنچه را كه سخت به آن نياز داري از تو دريغ مي دارد(امام علی علیه السلام)
۳۰ تیر ۱۳۹۶
کد خبر : 4780 تعداد بازدید: 1,735 تاریخ انتشار خبر : ۲۳ دی ۱۳۹۱
Print This Post Print This Post ">چاپ مطلب | ارسال به شبکه های اجتماعی

رصد نقاب «شبح اپرا» در فضا

به گزارش کمیاب نیوزبه نقل ازایران ویج : این شیء کیهانی شباهت‌ زیادی به نقاب «شبح اپرا» داردوسرعت چرخش آن به حدی زیاداست که در هر ثانیه بیشتر از ۱۱ بار به دور خود می‌چرخد. تپ‌اختر کشف شده حدود ۱۲ مایل قطر دارد و سرعت چرخش آن به حدی است که در هر ثانیه بیش […]

به گزارش کمیاب نیوزبه نقل ازایران ویج : این شیء کیهانی شباهت‌ زیادی به نقاب «شبح اپرا» داردوسرعت چرخش آن به حدی زیاداست که در هر ثانیه بیشتر از ۱۱ بار به دور خود می‌چرخد.

تپ‌اختر کشف شده حدود ۱۲ مایل قطر دارد و سرعت چرخش آن به حدی است که در هر ثانیه بیش از ۱۱ بار به دور خود می‌چرخد. به گفته دانشمندان، این میزان بیش از سرعت پره‌های یک بالگرد است.

 

شیء کیهانی مزبور هزار سال نوری از زمین فاصله دارد و در واقع بقایای یک ستاره عظیم‌ است که حدود ۱۰ هزار سال پیش به عنوان یک ابرنواختر منفجر شد و بر روی خود فروریزش کرد.

 

این شیء که “Vela” نام گرفته، هنگام چرخش ذرات بارداری را با حدود ۷۰ درصد سرعت نور منتشر می‌کند.

 

گفته می‌شود “ولا” همچنین دارای لرزانه (wobble) اندکی است و همچنین ابرهای حاوی گاز داغ با شکلی نقاب‌ مانند آن را احاطه کرده‌اند.

 

“چاندرا”، تلسکوپ فضایی شاخص اشعه ایکس ناسا، “ولا” را با نقابش رصد کرده است. به جز ظاهر نقاب‌مانندش، این لرزانه “ولا” است که در واقع توجه منجمان را به خود جلب کرده است. با این حال گفته می‌شود مشاهدات بیشتری برای تایید این لرزانه لازم است.

 

لرزانه مزبور توسط شکل و حرکات جت ذرات باردار نمایش می‌شود و در صورت تایید، نخستین لرزانه‌یی است که به جت یک تپ‌اختر نسبت داده می‌شود.

یک دلیل احتمالی وجود این لرزانه آن است که ستاره نوترونی به طور اندکی به هم ریخته و دیگر یک کره کامل نیست. چنین به هم ریختگی می‌تواند ناشی از عمل ترکیبی چرخش سریع و افزایش ناگهانی سرعت چرخشی “ولا” باشد.

 

لرزانه احتمالی “ولا” ۱۲۰ روز دوام خواهد داشت که این دوره کوتاه‌تر از مدت ۲۶ هزار ساله لرزانه زمین حین چرخش است.

 

افزایش سریع در سرعت چرخش یا “glitches” می‌تواند در اثر تعامل هسته فوق مایع و پوسته شیء کیهانی باشد.

 

جزئیات این کشف علمی ۱۰ ژانویه در “The Astrophysical Journal” منتشر خواهد شد.

به اشتراک بگذارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × = هشت

<

Page Rank