از دوستي با بخيل بپرهيز، زيرا آنچه را كه سخت به آن نياز داري از تو دريغ مي دارد(امام علی علیه السلام)
۳۰ تیر ۱۳۹۶
کد خبر : 1157 تعداد بازدید: 1,881 تاریخ انتشار خبر : ۱۷ آذر ۱۳۹۱
Print This Post Print This Post ">چاپ مطلب | ارسال به شبکه های اجتماعی

۸۴ میلیون ستاره در قلب کهکشان راه شیری

ستاره شناسان تصویری از ۸۴ میلیون ستاره را در قلب کهشان راه شیری ارائه کرده‌اند که توسط یک تلسکوپ بزرگ در شیلی گرفته شده، این تصویر به عنوان بزرگترین نقشه‌ای لقب گرفته که تاکون در مرکز کهکشان ما ارائه شده است. به گزارش خبرگزاری مهر، این تصویر شگفت انگیز ۹ گیگاپیکسلی با اطلاعات ارائه شده […]

ستاره شناسان تصویری از ۸۴ میلیون ستاره را در قلب کهشان راه شیری ارائه کرده‌اند که توسط یک تلسکوپ بزرگ در شیلی گرفته شده، این تصویر به عنوان بزرگترین نقشه‌ای لقب گرفته که تاکون در مرکز کهکشان ما ارائه شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، این تصویر شگفت انگیز ۹ گیگاپیکسلی با اطلاعات ارائه شده توسط تلسکوپ نقشه بردای مادون قرمز ستاره شناسی ویستا گرفته شده، ابزاری که در رصدخانه شمال شیلی مستقر است.

این تصویر که از قابلیت بزرگنمایی برخوردار است به قدری بزرگ است که اندازه آن به ۹ تا ۷ متر می رسد.

در این تصویر ۱۰ برابر چیزی که پیشتر مورد مطالعه قرار گرفته بود، ستاره وجود دارد و می تواند به ستاره شناسان در درک ساختار و تکامل کهکشان ما کمک کند.

روبرتو سیاتو از دانشگاه پونتیفیکا در شیلی به عنوان نویسنده اصلی این تحقیقات طی بیانیه ای اظهار داشت: ما با مشاهده تعداد بیشمار از ستاره ها در مرکز کهکشان راه شیری می توانیم اطلاعات بسیاری درباره شکل گیری و تکامل کهکشان و همچنین کهکشانهای مارپیچی به طور کلی ارائه کنیم.

این تصویر بزرگ به بررسی مرکز کهکشان راه شیری به عنوان محل تراکم ستاره های باستانی پرداخته که در مرکز این کهکشان مارپیچی قرار دارد.

دانته مینیتی از دانشگاه پونتیفیکا شیلی نیز اظهار داشت که مشاهده این برآمدگی مرکز در راه شیری بسیار دشوار است چرا که غبار آن را تیره و تار نشان می دهد. برای این که قلب این کهکشان را مشاهده کنیم ما به نور مادون قرمز نیاز داشتیم که غبار کمترین تأثیر را روی آن می گذارد.

وی افزود: ویستا از پس این کار بزرگ برآمد و هزاران تصویر مادون قرمز با ابعاد ۱۰۸۲۰۰ پیکس در ۸۱۵۰۰ پیکسل گرفت و می توان گفت که این تصویر بزرگترین تصویر ستاره شناسی است که تاکنون تهیه شده است.

ستاره شناسان ۱۷۳ میلیون جسم مختلف را در این تصویر که با وضوح ۹ میلیارد پیکسلی شناسایی کرده و اظهار داشته اند که ۸۴ جسم آن ستاره هستند و مابقی آن به قدری مبهم هستند که شناسایی نش

ده است.

نتایج این تحقیقات در مجله ستاره شناسی و فیزیک نجومی منتشر شده است.

به اشتراک بگذارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × = 18

<

Page Rank